Fél órája megjött Hankiss Elemér: A befejezetlen ember c. könyve, melynek kéziratát még leadhatta, mielőtt meghalt.
Természetesen, nem tudtam megállni, hogy bele ne lapozzak, mint ahogy lecsippent az ember az ünnepi ebédre készült süteményből, mely ínycsiklandóan szemez vele.
Sajnos, várnom kell, míg valóban belemerülhetnék. Ezért csak a tartalomjegyzékbe, az előhangba pillantottam bele és máris nagy lelki rokonságot éreztem irányában! Jó az olyan írókat olvasni, akik megfogalmazzák - csak sokkal jobban, mint mi tehetnénk - megérzéseinket... (Másokat meg esetleg azért olvasunk, mert vitára késztetnek.)
Részlet a "KRÉDÓ" c. fejezetből:
Legutóbbi könyvem bemutatóján Jelenits tanár úr igazságos szigorral elítélte magatartásomat. Ha jól emlékszem, "tévelygő embernek", zavarodott bölcsnek" nevezett, aki "csak játszik", aki engedett a kísértésnek", aki "nem akar a dzsungelből kijutni", "egyszerűen csak örömét akarja lelni abban, hogy egy titkokkal teli világban kalandozhat".
Elfogadom intését, igaza van. De szavait, a magam szemszögéből tekintve, talán másképp értelmezem.
Igen, tévelygek. Keresem azt, ami új, amit még homály fed, ami fontos lehet, ami még élő, ami több, mint a ma adott és ismert. Igen, tévelygek, kalandozok, vagy akár csellengek. Játszom. Nem hiszem, nem vagyok elég gőgös ahhoz, hogy azt higgyem, megtaláltam az igazságot. És nem szorongok annyira, hogy görcsösen belekapaszkodjam, belecsimpaszkodjam abba a biztosnak remélt fogantyúba, amelyet egyszer már megragadtam.
És valóban nem akarok a dzsungelből kijutni. Az élet és az ezerféle lehetőség dzsungeléből. A titkokkal, meglepetésekkel, felfedezhető igazságokkal teli dzsungelből. Nem akarok túl hamar kijutni arra a bizonyos, nagyon is áttekinthető "homokos, szomorú, vizes síkra". Ahol már nincs remény.
(Hankiss Elemér, A befejezetlen ember Gondolatok a világról, az emberről, a szabadságról
Helikon, 2014)