Az elmúlt március 4-én egy napot Szegeden töltöttünk, sikerült innen-onnan összejönnie a három unokatestvérnek: François és én igen messziről, néhai öcsém gyerekei több-kevesebb távolságból.
Szegedre mindig szívesen jöttünk azalatt a harmincegynéhány év alatt, mióta elkerültem Magyarországról. Évente legalább egyszer, de néha kétszer is. Nekem egyetemi éveimet (kivéve a másfél év szovjetunióbeli ösztöndíjat) jelenti, melyeknek kellemes emlékei nyilván fiatalságunknak is köszönhetők...
![]() |
én még ezzel jártam |
Szegednek sajátos mikroklímája van, melyet mindenki a maga módján érzékel. A tavasz egyszerre csak itt van, a nap melege szinte azonnal simogató. Az emberek lelassulnak, kigombolkoznak, ráérősen átadják magukat a napimádatnak... Azt hiszem, leginkább a máshonnan odakerültek tudnák a különbséget megfogalmazni.
A Virág cukrászda napernyői! Valóságos intézmény volt a Virág hosszú évéken át! Télen belül ücsörögtünk egy meghitt kávé mellett, s mihelyt berobbant a tavasz, ki lehetett ülni a napernyők alá. Mari barátnőmmel minden vizsga után itt jutalmaztuk meg magunkat a kiállt fáradalmakért... Később, már francia családommal is elmulaszthatatlan állomása volt a szegedi sétának, ismét csak mintegy jutalomként a számukra tűrhetetlen hőség elviseléséért... Épp ezért tűnt nagy csalódásnak a nemrégiben bezárt Virág...
![]() |
hová lettek a napernyők?... |
Ami engem illet, nem szegedi, de alföldi születésű vagyok, ráadásul tiszaparti, csak jó 40 km-rel feljebb. A környékbelieknek Szeged volt a Város, egyszerre közeli és távoli. Mint a szögediek. Egyszerre közömbös, toleráns a kívülről jövőkkel, ugyanakkor távolságtartó. Éli a maga életét, nem hagyja magát megzavarni.
A néhány diákév alatt kicsit szögedinek érezhette magát mindenki, ugyanakkor mintegy kívül a bűvös körön...