Keresés ebben a blogban

2024. december 28., szombat

Kis Karácsony, nagy Karácsony, kisült-e már a kalácsom...

   Nehéz kiszámítani az időjárás fordulatait. Az előbb még ragyogóan sütött a nap, mióta felhúztam a redőnyöket reggel. Délután 3 óra felé meg már villanyt kellett gyújtani, olyan sötét ködös lepel borult ránk. Nem is érdemes figyelmet szentelni neki, többnyire ki se nézek az ablakon, minek?... Semmi figyelemre érdemes nem történik az utcán, legfeljebb az útjavító pokolgépek zaja rázza meg a csendet (szerencsére decemberben szüneteltek... és velük mi is pihenhettünk). A kert pedig téli álmát alussza, csupaszon.

   24-én délben megjöttek a gyerekek a kutyussal, aki aztán megállás nélkül futkározott a kert vége és a nappali kanapéja között, mihelyt egy szomszédos macska megjelent a fal tetején. Fiam rögtön ebéd után nekilátott a régi Freebox lecserélésének a frissen érkezett újra (ami miatt elutazásuk után jó néhányszor megugrott a vérnyomásom! Persze, arra várt az ördöngös masina, hogy egyedül maradjak vele...). Estefelé pedig az ajándékokkal megpakolva mind az öten (plusz a kutya) elmentünk menyem, Agnès szüleihez, akik a város másik végén laknak.

   Finom ünnepi vacsora várt ránk. Kilencen ültünk az asztal körül, alatta pedig a két kutya ismerkedett egymással. A hagyományhoz híven kacsamáj volt az előétel, utána egészben sült óriási kappan vagy 3 féle körítéssel, és a mellékelt desszert. Az ajándékokat még az apéritif után kiosztottuk. Nagy kő esett le szívemről : mindenki elégedettnek tűnt! Éjfél után kettő lehetett, amikor ágyba kerültünk.

   Másnap délben nálam folytatódott a lakoma, ugyanazokkal. Jó adag egyben sülő sertéshúst tettem bő órára a sütőbe : előtte megkentem egy kis mustárral, majd pár csepp mézzel, megfűszereztem és köréje vörös- és fokhagymát szeltem bőven, valamint felszeleteltem 4-5 savanykás sütni való almát hámozatlanul, csak a magházat távolítottam el. Alufóliával takarva sütöttem 1 órát, majd fólia nélkül pirítottam egy kicsit. Hozzá 3 féle színű püré lett a körítés. S életemben először nem én csináltam, hanem úgy vettem a hagyományos karácsonyi fatörzset, mégsem úsztam meg hátfájás nélkül, pedig Agnès mosta el az összes edényt...

2024. december 17., kedd

December közepe táján

   Maradt egy kis időm ebédig. A tegnap főtt csirkecombot elég lesz megmelegíteni. Ezennel elhalasztom a kimenőt délutánra, hiszen a hét végén úgyis be kell vásárolnom a 9 személyes karácsonyi ebédhez. Takarékoskodom az erőmmel az ünnepekre.

   Megígértem, hogy sütök vagy 40 madeleine-t a holnaputáni társulati gyűlést követő vacsorára. Az év utolsó összejövetelére az a szokás alakult ki, hogy mindenki vesz egy kis ajándékot (max.10 € értékben), amit egy nagy kosárban gyűjtünk össze és a végén mindenki sorshúzással kap egyet a kosárból. Nem is lehet tudni, kitől kapta és kihez került az övé. 

   Még fő a fejem pár karácsonyi ajándék ügyében, de a nagyja már megvan. Másik fejtörés tárgya a menü, bár vannak hagyományos fix pontjai, pl. előételnek kacsa- vagy libamáj és desszertnek kávékrémes fatörzs (fiam kívánsága gyerekkora óta és ilyesmiben ragaszkodik a hagyományokhoz). Örülök, hogy a kacsát már valaki előttem meghizlalta, levágta, s nekem csak a kész májat kell felszolgálnom szeletekben, mézeskalács párnán, finom likőrös bor és egy kanálnyi fügelekvár kíséretében!... 

   Itt félbeszakítottam az írást és másfél órát boltban töltöttem. Most jöttem meg a korán sötétedő szürke ég alatt, a finoman szitáló esőben az útjavítással járó akadályfutás után, és kitiporogtam magam a sárban, míg a csomagokat kipakoltam a ház előtt. Átszaladtam szomszédasszonyomhoz egy frissen sült baguette-tel, mert 86 évével és számos krónikus bajával ilyesmire már nem vállalkozik. Meg se kérdezem, hogy van-e szüksége kenyérre, mindig hozok neki is frisset.

   Életem e banális részleteinek megörökítése nem szolgál másra, mint hogy eszembe juttassa majd valamikori hétköznapjaimat, úgy a 21. század elején, egy nedves decemberi hónap közepe táján, karácsony felé közeledvén... 

   






2024. december 10., kedd

Újjászületés

   Szombat-vasárnap  szinte állandóan szemerkélt az eső, már felkeléskor villanyt gyújtottam, mert úgy tűnt, hogy földig érnek a felhők. A hétfő se lett különb.

   Emiatt se kívánkoztam kimozdulni. A hét végét nagyrészt a TV előtt töltöttem, mert egyszerűen nehéz volt a képektől elszakadni. A Notre Dame katedrális restauráció utáni ünnepélyes átadása zajlott. (Megjegyzem magamban, hogy a nevét már szinte nem is fordítják le más országokban, hazai nyelvekre, ha szóba kerül. Pedig pl. magyarul hívhatnánk Miasszonyunk templomának is, hisz ez lenne a szószerinti fordítása... De már Victor Hugo regényének is ez a magyar címe : "A párizsi Notre Dame". Ennek a Viktornak viszont rengeteget köszönhet a katedrális legendás hírneve, viszont a későbbi, már olvasni alig tudó generációk számára Walt Disney jelenti majd a referenciát... esetleg egy híressé vált musical).

    A sok meghívott elnök, császár, király vagy trónörökös eltörpült a templomhajót elfoglaló több ezer valódi díszvendég mellett, akik a mentés és az újjáépítés igazi hősei voltak. Elsőként a többszáz tűzoltó, akik hajnalig küzdöttek a lángokkal, a fenyegető teljes  összeomlással, sokszor életüket is kockára téve. Óriási tömeg gyűlt össze még a füst megjelenésekor délután, párizsiak, turisták vegyesen, végigkísérve egész éjjel, csendben imádkozva, sírva, ki hogy, a küzdelmet. A város, a kormány és a köztársasági elnök azonnal, egy hangon vette kézbe az irányítást. Bevallom, én magam is lélegzetvisszafojtva követtem, kényelmes fotelemből, a TV előtt.

   5 év telt el. Macron elnök már a megnyitás előtti napon eljött újra (ahogy az elmúlt 5 év alatt többször is) és a TV-ből mi is bepillanthattunk az óriási változásokba, 2019. tavaszának apokaliptikus benyomásai után... Elsőnek a nagy világosság tűnt fel : a hófehérnek tűnő falak az évszázados szürkeség után. Mintha fehérre festették volna, pedig csak aprólékos hangya-munkával eltávolították  -  lekaparták  -  a gyertyafüst, szurok, por, helyenként a tűzvészkor megolvadt ólom maradványait a kövekről. Minden restaurálódott, az ablakok megtisztítva, felújítva újra beengedik a fényt, az óriási (8000 sípos) orgonát is szétszedték, elszállították, majd az utolsó darabjáig megtisztítva visszaszerelték a helyére. A tűzvész még javában dúlt, amikor a megmaradt képeket, faragványokat, ereklyéket sikerült láncban kiadogatni az összeomlással fenyegető plafon alatt, az elviselhetetlen hőségben. Minden visszaköltözött a helyére. Mintha misem történt volna? Nem. Sokkal szebben, óriási össznépi élményt hagyva maguk után.

   Van, aki kizárólag istennek ad érte hálát. Joga van hozzá, magánügy. Ami engem illet, látom az országon túllépő megindultságot, adakozást a világ minden részéből, az itteni nagy nemzeti összefogást, ami a nagy dolgok véghezviteléhez nélkülözhetetlen. Ritka pillanat itt Franciaországban, hogy ne legyen belőle össznépi polémia, hogy ne húzzanak ahányan annyifelé az első felindulás elmúltával. 

   Emlékszem, magam is írtam róla pár nap múlva a blogomon : 

"Évente 18 millió turista látogatja a katedrálist: nem hiszem, hogy aki Párizsba jön, elmulasztja; keresztény-e vagy sem, azt hiszem, másodlagos kérdés. 

   Persze, én is olvastam Victor Hugo regényét, láttam a belőle készült (1956) filmet Gina Lollobrigidaval és Anthony Quinn-nel a főszerepben. Azóta már fergeteges sikerű musical is készült belőle, rajzfilmről, videojátékról nem is beszélve! De egy katedrálisba belépni, főleg életemben először, mégis egészen más élmény volt! 1973 telén vagy 1974 nyarán lehetett, Gilbert kalauzolt büszke örömmel.
   Először is megindultság vett rajtam erőt, mint amikor először lát saját szemével az ember egy rég megálmodott tájat, képet, szobrot... Nagyon kicsinek éreztem magam, amikor végigjártam, meglepődtem, hogy mennyi méltóság van az óriási csupasz faragott kövekben az én barokkos aranyozott, festett templombelsőkhöz szokott szememnek! (persze, valamikor a gótikus katedrálisok is festettek voltak kívül-belül, csak az évszázadok lekoptatták a színeket...) Az elhelyezkedése is ámulatba ejtett: óriási hajó a Szajna közepén...
   Aztán megtanultam vele élni, a magaménak is érezni... Nem hívő katolikusként, hanem "csak" állampolgárként, aki szinte családtagnak tekinti, bár csak ünnepélyesebb alkalmakkor jár vizitbe hozzá... Megnyugtató volt, hogy van, rendíthetetlenül, több mint 800 év óta, sok vihart és legutóbb két világháborút is kiállva, szinte elpusztíthatatlan örökkévalóságot sugallva nekünk, törékeny földi halandóknak... 
   Ezért hatott olyan hihetetlennek a magasra felcsapó láng, a sokáig tomboló máglya: mi lesz, ha egyszerre eltűnik ez az elpusztíthatatlannak hitt óriás? Szerencsére a 400 tűzoltó hősies beavatkozása megmentette az épület nagy részét. Igy is évekig fog tartani a helyreállítás, de biztos vagyok benne, hogy sikerülni fog. Párizs mi lenne nélküle?...

(itt irtam rola)




2024. december 4., szerda

Botladozom...

    Még csak d.u. fél 5 körül járunk, s máris sötétedik. Lehangoló. Azzal próbálok vígasztalódni, hogy röpke 3 hét se kell, máris növekedni kezd majd  -  igaz, cseppenként  -  a Fény napi adagja, s vele szerotonin tartalékunk !  Maga a tény is felvidít egy kicsit... 

   Addig is... Benne vagyunk a karácsonyi előkészületekben. Hol lesz az ünnep a gyerekekkel? Valószínűleg az idén nálunk, megosztva Agnès szüleivel. Az ajándékok beszerzése körüli fejtörőt nem részletezem, évről-évre bonyolultabb, hiszen nem akarom magam ismételni, s nőnek a gyerekek is. Míg játékra vágytak, bizonyos tekintetben könnyebb dolgunk volt. Kb. 12-14 személyről lesz szó. Egyrészt öröm számomra az ajándékok kitalálása és beszerzése, ugyanakkor egyre fárasztóbb. Ha arra gondolok, mi lesz belőlem akár 5 év múlva (ami látszólag nem hosszú táv, de én már azt is kétkedve centizem...), most még örülök, ha kitelik tőlem az ünnep a megszervezése és lebonyolítása. 

   

Lassanként beleízelődhetnék az öregedés stációinak taglalásába, de olyan pontosan, ízesen, olykor meglepett, máskor rezignált öniróniával, ahogyan azt Illyés Gyula remekelte meg a "Kháron ladikján" című művében (Szépirodalmi Könyvkiadó 1969, még a moszkvai magyar könyvesboltban vettem 59 kopejkáért !) úgysem tudnám. A múltkoriban eszembe jutott a könyvecske, ott lapul az íróasztalom egyik üregében. Csak a kezem kell kinyújtani érte. 

   Hogy miért jutott eszembe ? Hát ezért:

   " - A pizsamák ! Hol vannak ?

A telezsúfolt kamrában kutatok, sietősen, hajnali ötkor; vonathoz indulás előtt.

   - Miféle pizsamák ?

   - A két ötliteres !

   - Pizsamák ?!  -  a mindig türelmes, kedves, gyógypedagógus hangsúlyban csodálkozás csendül. Ismerjük az ingerült kézmozdulatot, mellyel mi magunk legyintjük le ostobaságunkat. Az alábbi mondatot egy ilyen legyintés vezeti be.

   - A demizsonok !"

Hát igen. Nyelvbotlás, szóbotlás. Azelőttről ilyesmire nem emlékszem. Nem aludtam volna eleget?... Vagy csak az a fránya homokóra csuklott egyet. 

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...